Skip to main content

Baza wiedzy

8 lutego 2024

Znaczenie szkoły rodzenia. Czy warto? Czego mogę się nauczyć?

Szkoła rodzenia, to miejsce, w którym organizowane są cykle wykładów i zajęcia z zakresu tematyki ciąży, porodu i połogu a także późniejszej opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. Warsztaty prowadzone są przez wykwalifikowany personel  (położne, lekarze, fizjoterapeuci uroginekologiczni), oraz specjalistów w różnych innych pozornie niespokrewnionych dziedzinach, jak psycholog, doula, ratownik medyczny, specjalista do spraw laktacji czy dietetyk. Realizowany program obejmuje m.in. ćwiczenia oddechowe, gimnastyczne i relaksacyjne, oraz naukę karmienia piersią i podstawy opieki noworodka, podstawy pierwszej pomocy. Osobiście uważam,  że uczestniczenie w zajęciach szkoły rodzenia, to jedno z najważniejszych przygotowań dla przyszłych rodziców w oczekiwaniu na narodziny dziecka. Jest to forma edukacji, która ma na celu przygotowanie ich do porodu i macierzyństwa. Jednym z kluczowych elementów szkoły rodzenia jest nauka o różnych pozycjach porodowych. Są one alternatywną opcją do tradycyjnej pozycji leżącej na plecach, która niestety wciąż jest powszechnie stosowana w wielu szpitalach.

Pozycje wertykalne, bo o nich mowa, to sposób ułożenia ciała kobiety podczas porodu, który umożliwia jej m.in. wykorzystanie siły grawitacji i ułatwia otwarcie miednicy. W odróżnieniu  od tradycyjnej pozycji leżącej na plecach, pozycje wertykalne, czyli pionowe pozwalają kobiecie na większą kontrolę nad całym procesem porodu. Mogą także skrócić czas jego trwania oraz zminimalizować ból i ryzyko związanym z nim powikłań. Odpowiednia dla kobiety pozycja porodowa pozwala odpocząć kobiecie pomiędzy skurczami porodowymi, ułatwia oddychanie, zmniejsza niepokój i napięcie ciała, wpływając jednocześnie na regularność i efektywność skurczów.

Jedną z popularnych pozycji wertykalnych jest pozycja pionowa, w której kobieta stoi lub klęczy. Może poruszać się wzdłuż specjalnej trasy porodowej, aby utrzymać aktywność i mobilność podczas porodu. Kobieta może stać podczas porodu trzymając się partnera, podpierając się łóżkiem lub innym przedmiotem. Ta pozycja wykorzystuje siłę grawitacji, co pomaga otworzyć miednicę i umożliwić swobodne zejście dziecka w dół. Wspiera także naturalne skurcze macicy oraz może zminimalizować dyskomfort odczuwany przez rodzącą. W takiej pozycji szyjka macicy rozwiera się szybciej, ponieważ główka dziecka mocniej i równomierniej na nią naciska. W rezultacie w przyjściu na świat pomaga dziecku siła grawitacji.

Innym przykładem pozycji wertykalnych jest pozycja na piłce porodowej, na której kobieta siedzi i delikatnie kołysze się. Ta pozycja pomaga rozluźnić mięśnie krocza, utrzymuje dobre ukrwienie w okolicach miednicy oraz ułatwia poruszanie się podczas skurczów. Kobieta opierająca się na poduszkach lub specjalnych podporach i klęcząca na łóżku, to kolejna popularna pozycja wertykalna. Przyszła mama może klęczeć na łóżku, ziemi lub na specjalnym stołku, dzięki czemu ma większą swobodę ruchów i lepiej wykorzystuje grawitację. Pozycja ta sprzyja otwarciu miednicy i odciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa.

Pozycje wertykalne mają wiele korzyści, takich jak ułatwienie akcji porodowej, lepszy przepływ krwi i tlenu do organizmu dziecka, zmniejszenie bólu matki, skrócenie czasu porodu i zmniejszenie ryzyka konieczności interwencji medycznych takich jak nacięcie krocza , cesarskie cięcie czy stosowanie kleszczy przy porodzie. Dzięki przyjęciu przez kobietę pozycji wertykalnej skurcze macicy są bardziej regularne, silniejsze i częstsze, przez co bardziej efektywne. Łożysko jest lepiej ukrwione, co wpływa na lepsze dotlenienie dziecka. Łatwiej jest też oddychać kobiecie, poprzez dostosowanie rytmu oddechów do częstości skurczy. Łatwiejsze jest również parcie, dzięki skierowaniu kanału rodnego w dół. Mniejsze jest ryzyko pęknięć krocza, ponieważ w pozycji pionowej podczas parcia tkanki wokół krocza naciągają się w sposób równomierny. Ważnym aspektem jest także to, że organizm przyszłej mamy wydziela mniej hamującej skurcze adrenaliny a więcej oksytocyny przyspieszającej poród, dzięki czemu zmniejsza się lęk i napięcie w organizmie kobiety. 

Ważnym aspektem w przygotowaniu kobiety do porodu jest nauka oddychania oraz kontrola oddechu podczas skurczy porodowych oraz przygotowanie przepony oddechowej. Warto przed porodem udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, który manualnie odblokuje przeponę oraz nauczy odpowiedniego sposobu oddychania zarówno podczas I jak i II fazy porodu. Poprzez ćwiczenia symulacji skurczu porodowego kobieta nabiera pewności siebie w porodzie co przekłada się na jakość porodu oraz dobrostan malucha i jego lepsze dotlenienie. 

Podsumowując szkoła rodzenia oraz praca zarówno przed jak i po porodzie z fizjoterapeutą uroginekologicznym to ważny i cenny aspekt przygotowania kobiety do niezwykłej roli jaką jest macierzyństwo. Poprawa świadomości i edukacja młodych rodziców zmniejsza uczucie lęku i niepewności, poprawia wzajemne zaufanie i relacje, zwiększa współodczuwanie a świadomy rodzic to szczęśliwe dziecko.