Baza wiedzy
Jak odzyskać siły witalne po porodzie
Poród to niewątpliwie niezwykle ważne i piękne doświadczenie w życiu każdej kobiety. Jednakże pierwsze dni, tygodnie i nawet miesiące po porodzie często są trudne dla nowych mam, które muszą zmierzyć się z koniecznością regeneracji organizmu. Warto zatem wiedzieć, jak skutecznie odzyskać siły witalne po porodzie, aby być gotową na pełnienie nowej roli i cieszyć się w pełni macierzyństwem. Tym bardziej, że okres rekonwalescencji świeżo upieczonej mamy, to tak naprawdę nie sześć tygodni połogu a przynajmniej rok, czyli co najmniej tyle ile trwa ciąża. Niektórzy twierdzą nawet, że okres odzyskiwania sił po porodzie jest znacznie dłuższy i trwa 2-3 lata.
Pierwszym i najważniejszym aspektem, który należy wziąć pod uwagę jest dieta. Po porodzie organizm kobiety potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, aby się zregenerować. Zamiast wybierania szybkich i łatwych rozwiązań, takich jak fast food, warto postawić na zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Karmiąca mama powinna spożywać każdego dnia około 2500 kcal a podstawą diety powinny być warzywa, owoce, chude białko (np. jaja, chude mięso, ryby) i pełnoziarniste produkty zbożowe. Warto również pamiętać o koniecznym nawodnieniu organizmu. Picie odpowiedniej ilości wody jest kluczowe m.in. dla utrzymania należytego poziomu energii. W tym czasie kobieta powinna pić ok. 3-3,5 litrów niegazowanej wody mineralnej.
Nie można zapomnieć także o suplementacji, zwłaszcza jeśli mama karmi piersią. Tutaj należałoby skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem w celu dobrania odpowiednich suplementów, które mogą wspomóc odzyskanie sił witalnych.
Kolejnym kluczowym aspektem jest regularna aktywność fizyczna, która pomoże zwiększyć poziom energii, poprawić ogólną kondycję i przyspieszyć proces regeneracji organizmu. Oczywiście, każde ciało jest inne i potrzebuje różnej długości czasu na zupełne wyzdrowienie po porodzie, dlatego warto tutaj skonsultować się z lekarzem a następnie z fizjoterapeutą uroginekologicznym przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jednakże, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, warto zacząć od prostych ćwiczeń, takich jak spacerowanie, czy też joga dedykowana specjalnie dla mam. Bardzo ważnym jest także w czasie połogu wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy w celu profilaktyki przeciwko wysiłkowemu nietrzymaniu moczu i obniżeniom narządów miednicy mniejszej, lub leczniczo jeżeli podczas porodu doszło do uszkodzeń, pęknięć lub nacięć delikatnych struktur dna miednicy. Bardzo ważna jest też hipopresja czyli specjalistyczne ćwiczenia oddechowe oraz nauka prawidłowej pracy tłocznią brzuszną.
Nie można zapomnieć również o właściwej ilości snu i odpoczynku. Nowa rola mamy może być wymagająca i męcząca, dlatego niezbędne jest zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, aby mieć siłę i energię na pełne zaangażowanie w opiekę nad dzieckiem. W razie wystąpienia jakiegokolwiek bólu, wynikającego z przemęczenia i wyczerpania psychofizycznego warto szukać pomocy u odpowiednich specjalistów takich jak fizjoterapeuci i osteopaci.
Aktywność seksualna po porodzie jest możliwa dopiero wtedy, gdy ciało kobiety powróci do dobrej kondycji fizycznej. Za bezpieczny okres uważa się 6 tygodni po urodzeniu dziecka. Jednak tak naprawdę jest to sprawa indywidualna i zależy od kobiety, jej stanu psychofizycznego oraz jej libido. Należy też brać tutaj pod uwagę zalecenia lekarza po badaniu kontrolnym. Jeżeli współżycie powoduje ból lub nawet dyskomfort warto skonsultować się z fizjoterapeutą urologinekologicznym. Być może ciało mamy potrzebuje pracy manualnej w obrębie nowo powstałych blizn napięć które w okolicy tych blizn się kumulują. Fizjoterapeuta uroginekologiczny zbalansuję pracę przepony, rozluźni tkanki w obrębie kręgosłupa, głowy, kości ogonowej, wytłumaczy również jaki typ specjalistycznych ćwiczeń powinna wykonywać mama aby szybciej wrócić do formy. Wielu fizjoterapeutów uroginekologicznych pracuję również metodami terapii czaszkowo – krzyżowej która wprowadza niezwykle korzystne zmiany w organizmie Młodej mamy.
Podsumowując, odzyskanie sił witalnych po porodzie to proces, który wymaga czasu i cierpliwości. Ale odpowiednie podejście i troska o siebie w tym czasie pozwoli cieszyć się w pełni nowym rozdziałem w życiu kobiety, jaką jest macierzyństwo. Warto po porodzie odbyć profilaktyczną wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego aby upewnić się w jakiej kondycji są mięśnie brzucha i dna miednicy, warto zasięgnąć profesjonalnej rady w jaki sposób dbać o swoje ciało po porodzie.